NETForumlari.Com - Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu  

Geri git   NETForumlari.Com - Forum, Eğlence ve Güncel Paylaşım Platformu > NF - Gezelim ve Görelim > Türkiye'nin Coğrafi Bölgeleri > Doğu Anadolu Bölgesi

Etiketlenen üyelerin listesi

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 22 Kasım 2023, 01:01   #1
 
Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik Tarihi: 27 Ekim 2023
Üye No: 59
Mesajlar: 1.662
Nerden: İZMİR
Meslek: Senin işin yok mu?
Aldığı Beğeni: 530
Beğendikleri: 540
@Smyrna
Standart Ahlat İlçesi Nerededir, Tarihsel Özellikleri Nelerdir?
Ülkemizin en önemli ilçelerinden biri de hiç kuşkusuz ki Ahlat İlçesi’dir. Bu değerli ilçemiz özellikle tarihi özellikleri en fazla olan ilçelerimiz arasında bulunmaktadır. Dolaysıyla Ahlat İlçemiz bu önemli niteliği sayesinde gerek ülkemizde ve gerekse de batı ülkelerinde çok önemli bir konuma sahiptir.

Birçok kişi tarafından çokça merak edilen ve hatta ilçe hakkında bilgiler almak maksadıyla tarihi kaynaklar incelenmekte ve internet dünyasında yer alan tarihi sitelerden bu harika ilçe hakkında bilgiler alınmak istenmektedir. Dilerseniz bu harika ilçemiz hakkında yazımız üzerinden bilgiler sunalım. İlk olarak Ahlat İlçemizin genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Ahlat İlçesi Nedir?

Birçok bireyler Ahlat İlçesinin ne anlama geldiğini merak etmektedir. Ahlat İlçesi isminden de anlaşılacağı üzere çok güzel bir ilçemizdir. Bu harika ilçemiz Bitlis ilimize bağlı olmakla birlikte Van Gölümüzün kuzeybatında yer almaktadır.

Bununla birlikte yapılan son nüfus sayımına göre ise nüfusunun ortalama olarak 22.000 civarında olduğu nadide bir ilçemizdir. Ahlat ilçemizin birçok özellikleri bulunmaktadır. Bu harika ilçemizi özel kılan en belirgin niteliklerden biri de tarihte birçok devletler tarafından kullanılmış olmasıdır. Dolaysıyla Ahlat İlçesi dediğiniz zaman akla ilk gelen şey tarihte çok önemli bir yerleşim merkezi olduğudur.


Ahlat İlçesinin Tarihi

Ahlat İlçemizin çok zengin bir geçmişinin olduğunu belirttikten sonra şimdi de bu harika ilçemizin hangi devletler tarafından kullanıldığı hakkında bilgiler sunalım. Ahlat İlçemizi tarihte ilk kullanan devlet Urartular olmuştur. Urartular Ahlat İlçesinde uzun süre hakimiyetini devam ettirmiş ve bu harika ilçeye Halads ismini vermiştir. Urartular aynı zamanda bu harika ilçede birçok ticari merkezleri de kurmuştur.

Urartulardan sonraki dönemlerde ise Türkler tarafından kullanılmıştır. Türkler tarafından da uzun dönemler boyunca kullanılan Ahlat ilçesi bu dönemlerde de birçok ticari merkezlerine ev sahipliği yapmıştır. Türkler ise bu harika ilçeye Ahlat ismini vermişlerdir. Tarihte Türklerden sonraki dönemlerde ise İranlılar tarafından kullanılmış ve İranlılar tarafından da buraya aynı isim yani Ahlat ismi verilmiştir.

İranlılardan sonraki dönemlerde ise Kürtler tarafından kullanılmış ve Xelat ismi verilmiştir. Kürtlerden sonraki dönemlerde ise Ermeniler tarafından kullanılmış ve Şaleat ismi ile hitap edilmiştir. Ermenilerden sonraki dönemlerde bir müddet Süryaniler tarafından kullanılmış ve Kelath ismi verilmiştir. Bu dönemden sonrasında ise Araplar tarafından kullanılmış ve Hil’at ismini almıştır.

Görüldüğü üzere Ahlat İlçesi tarih boyunca birçok devlet ve milletler tarafından kullanılmış ve çeşitli isimler almıştır. Bu harika ilçemizin yine en belirgin özelliklerinden biri de İslam Dünyasında Kubbet-ül İslam ismiyle tanınmış olmasıdır. Dolaysıyla bugün birçok islami tarihi kaynaklarda bu isim ile tanınmaktadır.

İlçe Adının Kökeni

İlçe isminin kökeni hakkında birçok rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayetler arasında en önemlisi ise şudur: Rivayete göre Ahlat İlçesinde Urartu krallarından biri olan Lat yaşamaktadır. Kral Lat birgün bir savaşa katılır ve savaş sırasında düşman kuvvetleri tarafından saldırıya uğrayarak yaralanır.

Bu haberi duyan kralın kızı ise üzüntüsünü Ah! Lat olarak dile getirir ve bu sözler ile babasına ağıtlar yakar. Bu ağıtlardan sonra buranın ismi Ahlat olarak kalır. Bu rivayet günümüzde bu harika ilçede yaşayanlar tarafından bilinmektedir.

Dolaysıyla Ahlat İlçesine yolunuz düştüğünde bu harika ilçemizin sakinlerine ilçe adının kökeni hakkında sorular sorduğunuzda sizlere bu rivayeti bildirmektedirler.__________________
Hak ediyorum her milimini bu dik gülüşün..
👑
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 22 Kasım 2023, 01:02   #2
 
Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üyelik Tarihi: 27 Ekim 2023
Üye No: 59
Mesajlar: 1.662
Nerden: İZMİR
Meslek: Senin işin yok mu?
Aldığı Beğeni: 530
Beğendikleri: 540
@Smyrna
Standart
İlçenin Coğrafi Özellikleri

Ahlat İlçemizi özel kılan bir diğer önemli niteliklerinden biri de harika coğrafi özelliklere sahip olmasıdır. Dolayısıyla Ahlat İlçemiz coğrafi özellikleri bakımından da ülkemizin en gözde ilçeleri arasında yer almaktadır. İşte Ahlat İlçemizin coğrafi özellikleri şunlardır;
İlçemiz 1044 kilometre karelik büyük bir alana sahiptir.İlçemiz Nemrut Dağının batı kısmında yer alırken Süphan Dağının doğu kısmında yer almaktadır.İlçemiz aynı zamanda kara iklim niteliklerine sahip olmaktadır.Bu harika ilçemizde kış çok erken etkisini gösterirken yaz etkisini ancak Nisan ayı başlarında etkisini göstermektedir.Ahlat İlçemizin en belirgin niteliklerinden biri de yıllık ortalama yağış miktarının oldukça yüksek olmasıdır. Bu harika ilçemizde yıllık yağış miktarı ortalama olarak 1000 ila 1500 mm arasında değişebilmektedir.İlçemiz bozkır bitki örtüsüne sahip olmasının yanısıra ayrıca oldukça yeşil ve gür bir bitki örtüsüne sahiptir.Ahlat İlçemizin merkezine bağlı 1 belde, 23 köy, ve 12 mahalle yer almaktadır. Dolaysıyla bu harika ilçemiz oldukça geniş yerleşim alanlarına sahiptir.

İlçenin Kültürü

Ahlat İlçemizin coğrafi özellikleri hakkında bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika ilçemizin kültürü hakkında bilgiler sunalım. Ahlat İlçemizi önemli ve özel kılan en belirgin niteliklerinden biri de kültürel bakımdan oldukça zengin olmasıdır. Dolaysıyla birçok devlet ve milletlere ev sahipliği yapmış olan Ahlat İlçemiz bu niteliği sayesinde oldukça değerli bir kültürel mirasa sahip olmuştur.

Bu neden ilçemizde birçok tarihi lahit mezarlar bulunmaktadır. Bununla birlikte Selçuklu Devletine ait olan pek çok mezar kalıntıları da bulunmaktadır. Ahlat İlçemizin en belirgin özelliklerinden biri de Osmanlı İmparatorluğu kurucusu Osman Gazinin babası olan Ertuğrul Gazinin Ahlat İlçemizde dünyaya gelmiş olması ve yaşamının önemli bir kısmını burada sürdürmüş olmasıdır.

Dolaysıyla bu nedenden ötürü de Ahlat İlçemizin Osmanlı tarihinde oldukça önemli bir konumu bulunmaktadır. Lahit mezarlar yönünden oldukça zengin olan bu harika ilçemiz lahit mezarların tarihin önemli isimlerine ait olduğu bilinmektedir.

Ahlat İlçesinin Bilinmeyen Yönleri

Bu harika ilçemiz hakkında geniş bilgiler sunduktan sonra şimdi de bu harika ilçemizin bilinmeyen yönlerinin neler olduğu hakkında bilgiler sunalım. Ahlat İlçemizin pek çok bilinmeyen yönleri bulunmaktadır.

Tabi bu yönleri tarihi kitaplarda ve tarihi kaynaklarda bulunmakla birlikte sadece bireyler tarafından fazlaca bilinmediğini belirtmek isteriz. Ahlat İlçemizin bilinmeyen yönlerinden biri bugün özellikle birçok batı ülkeleri tarafından yakından tanınmasıdır.

Zira bu harika ilçemiz tarihte birçok yabancı milletlere ev sahipliği yapmış ve bu sayede yabancı tarihi arşivlerde yer edinmiştir. Özellikle de günümüz Arap dünyasının tarihi kaynaklarını incelediğinizde Ahlat İlçemizin hangi konumda olduğunu açıkça fark edersiniz.

Bununla birlikte bu harika ilçemizin bilinmeyen yönlerinden biri de ülkemizde bulunan birçok ilçelerimize göre yer altı kaynakları bakımından daha zengin olmasıdır. Dolaysıyla Ahlat İlçemiz yer altı kaynakları bakımından da oldukça zengin olmakla birlikte günümüzde malesef ki sahip olduğu yer altı kaynaklarının çıkarılması ve işlenmesi konusunda yeteri kadar talep görmemektedir.

Ahlat İlçemizin bilinmeyen bir diğer yönü ise yıllık yağış potansiyelinin bir ilçeye göre oldukça fazla olmasıdır. Yukarıda belirttiğimiz üzere bu harika ilçemizde yıllık olarak 1000 ila 1500 mm yağış miktarı düşmektedir. Dolayısıyla bir ilçeye göre bu oran oldukça yüksektir. Uzmanlar bu oranın ancak bir ili kapsayabileceğinin altını çizmekte ve bu sebeple bu miktarın Ahlat İlçesi açısından büyük bir mucize olduğunu belirtmektedirler.

Ahlat İlçemizi Ziyaret Etmenizi Tavsiye Ederiz

Yolunuz Bitlis ilimiz tarafına düştüğünde bu harika ilçemizi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Günümüzde halen daha tarih kokan bir havaya sahip olan Ahlat İlçemiz bu niteliği sayesinde sizleri kendine hayran bırakacaktır.

Ayrıca bu harika ilçemizde bulunan birçok tarihi mekanları ziyaret edebilir harika doğa havasından yararlanabilirsiniz. Yılın belirli dönemlerinde yabancı turistler tarafından da ziyaret edilen Ahlat İlçemiz bu niteliği sayesinde de ülkemizin en gözde ilçeleri arasında yer almaktadır.

Sizler de harika bir ilçeyi ziyaret etmek isterseniz sizlere Ahlat İlçesini tavsiye edebiliriz. Makalemizde harika ilçelerimizden biri olan Ahlat İlçemiz hakkında merak edilen tüm konular hakkında bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda faydalı olabilmişizdir.__________________
Hak ediyorum her milimini bu dik gülüşün..
👑
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Tag Ekle
ahlat, ilçesi, nelerdir?, nerededir, tarihsel, özellikleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz yok
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı